Brigáda v Rakúsku

Vyššie platy v Rakúsku je možné využiť nie len na dlhodobé zamestnanie, ale aj pre krátkodobé privyrobenie si. O tom, že je v Rakúsku dopyt po sezónnych pracovníkoch zo zahraničia svedčí aj to, že aj keď bolo po vstupe Slovenska do Európskej únie potrebné pracovné povolenie aj na sezónne práce, jeho vybavovanie bolo jednoduchšie.

O letné brigády v Rakúsku majú záujem hlavne študenti, ale môžu ich využiť aj tí, ktorí sú na Slovensku bez práce, prípadne si dvoj-troj týždňovou brigádou počas dovolenky môže doplniť chýbajúce financie aj človek, ktorý je zamestnaný.

Kde hľadať brigády v Rakúsku

Sezónne práce, resp. brigády je možné v Rakúsku hľadať vo viacerých oblastiach.
Tu sú najvýznamnejšie z nich:

Práca v cestovnom ruchu

  • práca v hoteli a v iných ubytovacích zariadeniach,
  • práca v gastronómii (reštaurácie, bary, kaviarne),
  • práca v službách, ktoré súvisia s cestovným ruchom.

Práca v poľnohospodárstve (práca na farme)

  • zber ovocia
  • zber zeleniny
  • starostlivosť o poľnohospodárske rastliny (+ zber)
  • starostlivosť o hospodárske zvieratá
  • obsluha poľnohospodárskych strojov

» Brigáda na farme v Rakúsku

Práca v lesnom hospodárstve

  • sadenie stromčekov, starostlivosť o mladé stromy
  • práca v oblasti spracovania dreva

Práca v stavebníctve

Ako hľadať brigádu v AT

Hľadanie brigády v Rakúsku je podobné ako hľadanie klasického zamestnania, niektoré spôsoby sú však použiteľné len obmedzene, alebo vôbec.
Veľmi dôležitú úlohu hrá pri hľadaní brigády internet, a to nie len pri samotnom hľadaní, ale aj pri následnej komunikácii pri jej dojednávaní. Aj keď ceny hovorov do zahraničia výrazne klesli, e-mail je zadarmo. Telefonovanie má svoje výhody, napríklad v tom, že nestrácate drahocenný čas čakaním na odpoveď, hneď prediskutujete ďalšie otázky, ktoré vyplynú z konverzácie a prakticky okamžite viete na čom ste a či si máte hľadať niečo iné. Na druhej strane telefonická komunikácia si vyžaduje omnoho lepšiu znalosť nemčiny, ako komunikácia e-mailom.

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že aj keď sa jedná o letné brigády, je dobré začať s hľadaním v dostatočnom predstihu. Hlavne farmári sú radi, keď majú na termín zberu dopredu zabezpečený dostatočný počet zberačov, ale aj zamestnávatelia v cestovnom ruchu sú spokojnejší, keď vedia, že budú mať dostatok personálu, keď ho budú potrebovať.

» Kde hľadať ponuky práce v Rakúsku

Brigáda v Rakúsku a nemčina

Sezónne práce v Rakúsku, zvlášť na farme kladú na jazykové schopnosti skutočne minimálne nároky. Niektoré profesie, predovšetkým v cestovnom ruchu si okrem schopnosti dohovoriť sa vyžadujú aj špecifickú slovnú zásobu, potrebnú pre vykonávanie práce.

Aj napriek tomu, že práca na už spomenutej farme by bola niekedy zvládnuteľná dokonca len s niekoľkými naučenými frázami, miestny jazyk je dobré ovládať aj kvôli tomu, aby sa človek v zahraničí vedel sám o seba postarať.