Opatrovateľky v Rakúsku

Máte záujem o opatrovanie v Rakúsku?
Nasledujúce informácie vám môžu pomôcť sa zorientovať.

Slovenská opatrovateľka v Rakúsku

Časy, keď si stačilo nájsť osobu na opatrovanie a hneď sa mohlo začať pracovať sú už preč. Rakúska vláda zaviedla pre povolanie opatrovateľky povinnosť, túto prácu vykonávať formou samostatnej zárobkovej činnosti (živnosti). To situáciu trochu skomplikovalo. Nie však natoľko, aby to malo opatrovateľky odradiť.

Záujemkyne o prácu opatrovateľky v Rakúsku, ktoré sa obávajú, že by administratívne kroky samé nezvládli, sa môžu obrátiť na špecializované agentúry (aj slovenské), ktoré záležitosti vybavia za nich, respektíve im pri nich budú asistovať.

Práca opatrovateľky

Pracovný čas a náplň práce

Opatrovateľka v Rakúsku vykonáva svoju prácu zvyčajne v dvojtýždňových (niekedy trojtýždňových) turnusoch, striedaním sa pri starostlivosti o opatrovanú osobu s inou opatrovateľkou. Opatrovateľka býva s opatrovanou osobou v jednej domácnosti a keďže sa jedná o 24 hodinovú starostlivosť, musí byť kedykoľvek k dispozícii.

Opatrovateľka sa stará o fungovanie domácnosti. Vykonáva bežné domáce práce, ako je upratovanie, pranie, umývanie riadu, varenie, nakupovanie. Pomáha opatrovanej osobe pri bežných životných činnostiach (umývanie, kúpanie, obliekanie, v prípadne potreby aj kŕmenie) a robí jej spoločníčku na prechádzkach, pri sledovaní televízie, alebo jej číta.

Mzda (plat) opatrovateľky

Zvyčajná odmena pre opatrovateľky v Rakúsku sa pohybuje medzi 50 a 60 eurami za deň. Ale pretože opatrovateľka pracuje na živnosť a s opatrovanou osobou, resp. s jej rodinou uzatvára dohodu o vykonaní práce, môže sa dohodnúť aj na vyššej odmene (napríklad ak zdravotný stav osoby, ktorú má opatrovať robí jej prácu náročnejšou).

Za určitú formu príjmu by sa dali považovať aj nepeňažné a peňažné kompenzácie výdavkov. Medzi ne patrí predovšetkým strava a ubytovanie, ktoré je zvyčajne zadarmo, a preplácaná môže byť aj doprava zo Slovenska, či už v plnej výške, alebo čiastočne. Rodina zvykne uhrádzať aj náklady spojené s povinným zdravotným a sociálnym poistením (odvody).

Peniaze vypláca priamo rodina opatrovanej osoby, alebo sprostredkovateľská agentúra.

Ako si nájsť prácu

Opatrovateľka si môže osobu, o ktorú sa bude starať môžete nájsť sama, alebo môže využiť služby špecializovanej sprostredkovateľskej agentúry pre opatrovateľky v Rakúsku.

Na samostatné hľadanie môže využiť rakúske internetové inzertné, alebo pracovné portály, osobné kontakty, alebo sociálne siete. Ak nepoznáte osobne niekoho, kto opatruje a vie o nejakých pracovných príležitostiach, vďaka sociálnym sieťam môžete osloviť svojich priateľov a možno ho budú poznať oni, alebo niekto z ich priateľov. O tom, že chcete opatrovať starých ľudí v Rakúsku sa môžete zmieniť svojim známym aj osobne. Nikdy dopredu neviete, kto koho pozná.

Získanie práce cez špecializovanú personálnu agentúru, ak spĺňate kritériá, je podstatne jednoduchšie a rýchlejšie. Okrem samotného zabezpečenia práce, teda osoby, ktorú budete opatrovať agentúry ponúkajú aj ďalšie služby. V tomto prípade musíte počítať s poplatkom.
Aké sú výhody agentúry pre opatrovateľky v Rakúsku sa dočítate v samostatnom článku.

Vždy záleží na zvážení samotnej adeptky, či sa jej to oplatí.

Nemčina pre opatrovateľky

Nemčina je pre opatrovateľky veľmi dôležitá. Nemusí byť na akademickej úrovni, ale je potrebné, aby dokázali v nemeckom jazyku komunikovať.

Viac na tému nemčina pre opatrovateľky.

Je práca opatrovateľky v Rakúsku pre každého?

Niektoré opatrovateľky nedajú na túto prácu dopustiť, iné môžu mať takú skúsenosť, že by ju neodporúčali robiť ani najväčšiemu nepriateľovi.

Opatrovanie a to nielen v Rakúsku, je práca s človekom. Problém môže byť na vašej strane, to znamená napríklad, že sa na túto prácu jednoducho nehodíte (pretože nie ste dostatočne trpezlivá, alebo sa nerada podriaďujete, ste príliš naviazaná na svoju rodinu a tak ďalej), ale záleží aj na zdravotnom stave a charaktere osoby, o ktorú sa staráte.

Je rozdiel, či sa staráte o osobu, ktorá má stále zlú náladu a s ničím nie je spokojná, alebo o priateľského človeka s pozitívnym prístupom k životu.

Preto, ak vás starostlivosť o chorého človeka napĺňa, ale ste znechutená z toho, ako sa k vám ten o koho sa staráte správa a máte chuť s celým opatrovaním skončiť, môžete si skúsiť dať ešte druhú šancu. Môžete skúsiť zmeniť miesto a zistiť, či budete mať viac šťastia.

Ak ste túto prácu ešte nerobili a chcete si vytvoriť reálny obraz, ako to v tejto profesii skutočne chodí, zrejme neexistuje iný spôsob, ako si to vyskúšať na vlastnej koži.

Súvisiace články: