Praca v Rakúsko bez znalosti jazyka

Rovnako ako v iných krajinách, tak aj v Rakúsku je pri hľadaní zamestnania ideálne, ak viete hovoriť miestnym jazykom. Našťastie stále existujú možnosti, ako je možné nájsť prácu aj bez jazyka.

Oblasti, v ktorých môžete nájsť prácu v Rakúsku bez znalosti jazyka

Ak nehovoríte po nemecky musíte samozrejme počítať s tým vaše možnosti sú výrazne obmedzené oproti niekomu kto sa dohovoriť vie. Zvyčajne môžete získať iba nekvalifikovanú prácu a to len takú v ktorej vôbec nemusíte komunikovať v nemčine, alebo len veľmi málo.

Takého pracovné ponuky môžete hľadať napríklad v poľnohospodárstve, kde môžete pracovať na farme pri zbere ovocia alebo zeleniny. Môžete tiež pracovať v priemysle, v továrni, vo výrobe ako operátor.

Príležitosti pracovať so základmi nemčiny ponúka aj cestovný ruch. Zamestnať sa môžete v reštaurácii alebo hoteli napríklad ako umývač riadu, upratovačka či chyžná.

Ako si samostatne nájsť prácu v Rakúsku bez jazyka

Ak neovládate ani základy nemčiny, je veľmi nízka pravdepodobnosť, že si nájdete prácu sami. Ak nie ste schopní komunikovať (rozumieť a hovoriť v miestnom jazyku) nedokážete sa dohodnúť s vaším budúcim zamestnávateľom. Možno aj pochopí, že hľadáte prácu (na to vám stačí jedna fráza), ale nebudete sa môcť rozprávať o pracovných podmienkach a povinnostiach. To je, samozrejme, potrebné aj keď si práca ktorú by ste mali vykonávať nevyžaduje komunikáciu.

Ak farmár nutne potrebuje zberačov na pozbieranie úrody, možno sa vám ho podarí presvedčiť ho, aby vás prijal, aj keď sa budete dohadovať rukami-nohami. Cez rakúsku pracovnú agentúru alebo personálne oddelenie sa vám však bez nemčiny nepodarí dostať ani za pás do továrne.

Možnosti

Ak nemáte partnera alebo kamaráta, ktorý pôjde si pôjde s vami do zahraničia hľadať prácu, môžete skúsiť šťastie u slovenských personálnych agentúr. Môžu vám napríklad zaistiť práca vo firme, v ktorej už pracujú Slováci, ktorí by vám pomohli s formalitami a vysvetlili vám čo máte robiť. Vzhľadom na obmedzené množstvo takýchto ponúk sú však šance na získanie práce veľmi malé.

Ďalšiu možnosť nájsť si prácu sám a bez jazyka je napríklad pripojením sa ku skupine remeselníkov, ktorých vedúci, alebo jeden z členov hovorí po nemecky a dokáže tak komunikovať so zadávateľom úloh. Pracovné príležitosti môžete nájsť napríklad na slovenských pracovných portáloch, alebo inzertných portáloch. V tejto oblasti sa môžu uplatniť napríklad elektrikári, tesári, maliari atď. Tieto profesie zvyčajne pracujú na živnosť.

To je jedna z mála možností, ako si je možné nájsť kvalifikovanú prácu bez toho, že by ste vedeli povedať po nemecky čo i len jediné slovo.

Hľadanie práce ako dvojica alebo skupina

Je oveľa jednoduchšie nájsť si a získať prácu v Rakúsku bez nemeckého jazyka, ak ste pár, alebo člen skupiny, v ktorej aspoň jedna osoba hovorí nemecky a dokáže tak dohodnúť prácu a vysvetliť úlohy ostatným.

Nevýhodou tejto možnosti je, že sa zvyčajne môže uchádzať iba o pracovné miesta, na ktoré hľadajú viacerých pracovníkov.

Záver

Aj keď je možné nájsť v zahraničí prácu aj bez znalosti cudzieho jazyka, je dobré sa v ňom začať zdokonaľovať čo najskôr ešte pred odchodom a ďalej pokračovať počas pobytu popri práci. Nebudete tak úplne závislí od svojho priateľa “tlmočníka”, zvýši sa vám sebavedomie a pocit nezávislosti a hlavne rozšíria sa vám možnosti na získanie nového, lepšieho zamestnania.

Súvisiace články: