Práca v Rakúsku pre mužov (stavebníctvo, farma, …)

Hlavne vďaka veľkému dopytu po opatrovateľkách je omnoho jednoduchšie nájsť si prácu v Rakúsku pre ženy. Svedčia o tom desiatky tisíc Sloveniek, ktoré túto prácu vykonávajú (na rakúsku živnosť).

Remeselníci

Dopyt po zamestnancoch je však aj v oblastiach, ktorým dominujú muži. Uplatniť sa je môžu napríklad v stavebníctve v remeselníckych profesiách. Hľadaní sú pracovníci napríklad na pozície elektrikár, stolár, tesár, klampiar, vodár, kúrenár, inštalatér, zámočník, pokrývač, maliar, fasádnik a pod.
Uplatnenie nájdu aj zvárači.

Práca v cestovnom ruchu

V turistickej sezóne (zvlášť v zimnej) je veľký dopyt po pracovnej sile v cestovnom ruchu. Hotely, reštaurácie, bary, horské chaty a iné zariadenia potrebujú pracovníkov aby vykryli zvýšené nároky na poskytovanie služieb. Muži sa uplatnia v horských strediskách predovšetkým v stravovacej časti napríklad na pozíciách kuchár, čašník, či umývač riadu. Pracovať môžu ale aj ako údržbári, maséri, alebo lyžiarski inštruktori.

Na nájdenie zamestnania, alebo brigády v cestovnom ruchu je možné využiť špecializované rakúske webové stránky.

Väčšina z uvedených profesií si môže hľadať zamestnanie aj na riečnych výletných lodiach.

Mužské, vysokokvalifikované profesie v Rakúsku

Okrem manuálnej práce je v Rakúsku možné siahnuť aj po vysokých platoch na pozíciách, ktoré si vyžadujú vysoko kvalifikovaných pracovníkov. Aby ste sa však o ne mohli uchádzať musíte mať potrebné vzdelanie a skúsenosti. V týchto oblastiach býva vyšší dopyt, ako počet vhodných kandidátov, preto ak máte potrebné kvality nemal by pre vás byť problém nájsť si zamestnanie vo svojom odvetví. Medzi hľadaných patria napríklad lekári, alebo IT odborníci (programátori, vývojári webových či mobilných aplikácií a pod.)

Nekvalifikovaná práca

Na opačnej strane stojí nekvalifikovaná práca s minimálnou potrebnou znalosťou nemčiny. Jedná sa napríklad o zamestnanie v poľnohospodárstve pri zbere ovocia lebo zeleniny, vo výrobe (ako operátor), alebo v cestovnom ruchu ako už vyššie spomenutý umývač riadu.

Ďalšie možnosti uplatnenia

Medzi pracovné miesta, vhodné pre mužov, ktoré si vyžadujú ako určitú kvalifikáciu, tak aj primerané jazykové schopnosti patria napríklad:

  • predavač
  • mäsiar
  • skladník
  • atď.

Kde hľadať prácu pre mužov

Vhodné spôsoby hľadania zamestnania v Rakúsku závisia okrem iných faktorov od úrovne jazyka. Ak je vaša nemčina na nízkej úrovni, neostáva vám iné, ako sledovať slovenské weby, alebo si nechať prácu sprostredkovať niektorou zo slovenských pracovných agentúr.

Ak pre vás nemčina nie je problém, môžete sledovať pracovné ponuky aj na rakúskych pracovných portáloch, či iných weboch s ponukou voľných miest.

Súvisiace články: