Práca v Rakúsku vhodná pre ženy

Rakúsko ponúka pre ženy veľa pracovných príležitostí. Záleží len na ich kvalifikácii a na úrovni nemčiny.

Opatrovateľky a zdravotné sestry

Zo všetkých profesií, ktoré Slovenky v Rakúsku vykonávajú je určite najobľúbenejšou opatrovanie seniorov. Nie je veľmi náročná na kvalifikáciu a ani na jazyk. Obvykle stačí absolvovať opatrovateľský kurz a vedieť sa dohovoriť po nemecky. Motiváciou je finančné ohodnotenie, ktoré je vyššie ako na podobných miestach na Slovensku. Opatrovateľka však nepracuje ako zamestnanec, ale na rakúsku živnosť. Tú si môže vybaviť sama, alebo jej s tým pomôže sprostredkovateľská agentúra. Ak chcete vedieť viac o práci opatrovateľky u našich juhozápadných susedov, prečítajte si tento článok.

Kvalifikované zdravotné sestry a lekárky so skúsenosťami a dobrou nemčinou sa môžu tiež uchádzať o prácu v zdravotníckych zariadeniach.

Práca v cestovnom ruchu

Obrovské množstvo pracovných príležitostí pre ženy ponúka cestovný ruch, na ktorom stojí sila rakúskej ekonomiky. Medzi turisticky najatraktívnejšie lokality a teda miesta, kde je počas sezóny obsadzovaných najviac voľných pracovných miest patrí predovšetkým alpské oblasti a Viedeň.

V tomto odvetví môžete pracovať v hoteli, bare, reštaurácii, horskej chate, či na riečnych výletných lodiach. Niektoré pozície si vyžadujú väčšiu schopnosť komunikovať v nemčine ako ostatné.

S dobrou nemčinou sa môžete uchádzať o zamestnanie ako čašníčka, barmanka, alebo recepčná. Ak sú vaše jazykové zručnosti slabšie, môžete pracovať ako chyžná, či upratovačka.

V službách pre turistov si môže nájsť prácu aj masérka, kozmetička, alebo lyžiarska inštruktorka.

Na hľadanie voľných pracovných miest pre uvedené profesie môžete napríklad využiť viacero pracovných portálov zameraných na hoteliérstvo.

Ďalšie možnosti

Ak hovoríte po nemecky môžete bez špeciálnej kvalifikácie pracovať napríklad ako predavačka v obchode, alebo ako upratovačka v kanceláriách. Vyžadované môžu byť skúsenosti na takejto pozícii.

Najviac možností je vo Viedni a väčších mestách. Predavačky si však môžu nájsť zamestnanie alebo brigádu napríklad aj v neďalekom Hainburgu.

S dobrou nemčinou a potrebnou kvalifikáciou sa môžete uchádzať o zamestnanie vo svojom odbore kdekoľvek v Rakúsku.

Práca v Rakúsku pre ženy bez znalosti jazyka

Možností získať prácu bez akejkoľvek kvalifikácie a bez znalosti jazyka nie je veľa. V lete sa dá brigádovať na farme, počas celého roka v priemyselných podnikoch. Väčšiu šancu na nájdenie práce máte, ak ju hľadáte ako pár s niekym, kto dokáže komunikovať v nemčine.

Súvisiace články: