Rakúsko

Rakúsko patrí medzi krajiny, s veľkým prírodným a tiež kultúrnym bohatstvom, čo ho predurčuje k tomu, aby bolo navštevovanou turistickou destináciou. Má taktiež silnú ekonomiku a v porovnaní s mnohými inými európskymi krajinami majú zamestnanci v Rakúsku vyššie platy, čo ho zasa predurčuje k tomu, aby bolo aj zaujímavou pracovnou destináciou.

Rakúsko – základné fakty

 • Rakúsko je republika. Jeho oficiálny názov je teda Rakúska republika (Republik Österreich),
 • hlavným mestom je Viedeň (Wien),
 • od roku 1995 je Rakúsko členom Európskej únie,
 • od roku 1999 sa stalo jednou z jedenástich členských krajín menovej únie. Jednotná mena Európskej únie – euro tak nahradila pôvodný rakúsky šiling.

Svojou plochou, ktorú pokrývajú v prevažnej miere horské oblasti a počtom obyvateľov, niečo cez 8 miliónov patrí Rakúsko medzi stredne veľké európske krajiny. Spomedzi európskych krajín má rovnako ako Srbsko najväčší počet susedov. Má spoločnú hranicu s ôsmimi štátmi. Na západe so Švajčiarskom a Lichtenštajnskom, severe s Nemeckom a Českou republikou, na východe so Slovenskom a Maďarskom a na juhu so Slovinskom a Talianskom.

Administratívne členenie Rakúska

Rakúsko tvorí deväť spolkových krajín:
Na západe Vorarlbersko (Vorarlberg) a Tirolsko (Tirol) (rozdelené na dve časti), v strede krajiny Salzbursko (Salzburg) a Štajersko (Steiermark), na juhu Korutánsko (Kärnten), na východe Burgenland (Burgenland) a na severe Horné Rakúsko (Oberösterreich) a Dolné Rakúsko (Niederösterreich). Samostatnú spolkovú krajinu tvorí Viedeň (Wien).

Medzi 10 najväčších miest v Rakúsku, pokiaľ ide o počet obyvateľov patrí:

 1. Wien
 2. Graz (Štajersko)
 3. Linz (Horné Rakúsko)
 4. Salzburg (Salzbursko)
 5. Innsbruck (Tirolsko)
 6. Klagenfurt (Korutánsko)
 7. Villach (Korutánsko)
 8. Wels (Horné Rakúsko)
 9. St. Pölten (Dolné Rakúsko)
 10. Dornbirn (Vorarlbersko)

Zaujímavé je, že hlavné mesto Viedeň má až viac ako šesťkrát vyšší počet obyvateľov ako druhé mesto v poradí Graz, zatiaľ čo Dornbirn, ktorý desiatku najväčších rakúskych miest uzatvára má len okolo 50 tisíc obyvateľov.

Práca v Rakúsku

V súčasnosti si už práca v Rakúsku nevyžaduje pracovné povolenie. Indikátorom toho, že sa na rakúskom pracovnom trhu nachádza dostatočný počet pracovných príležitostí, môže byť nízka miera nezamestnanosti, ktorá sa podľa Eurostat-u pohybuje pod úrovňou 5%. Pod touto úrovňou sa udržala dokonca aj počas krízy.

» Ponuka práce v Rakúsku
» Rakúske hospodárstvo

Počasie v Rakúsku

Rakúsko patrí podobne ako Slovensko do strednej Európy, aj počasie má preto podobné, ako je u nás. Platí to najmä pre severnú časť Rakúska, zatiaľ čo južná časť, ktorú pokrývajú Alpy má počasie typická pre vysokohorské oblasti.
» Počasie Rakúsko
» Počasie Viedeň

Doprava v Rakúsku

Po Rakúsku je možné sa prepravovať po zemi, vzduchom, ale aj po vode.
Vďaka diaľniciam je možné rýchlo cestovať po Rakúsku autom, ale tiež vlakom, pričom železničná sieť je vzhľadom na hornatý juh výrazne hustejšia v severnej polovici krajiny. Najrýchlejšia je samozrejme letecká doprava, ktorá spája letiská najväčších rakúskych miest.
Dunaj, ktorý preteká Rakúskom zo západu na východ dáva možnosť využiť aj lodnú dopravu.

» Doprava do Rakúska

Rakúske osobnosti

Z Rakúska pochádza mnoho významných osobností, predovšetkým z oblasti kultúry. Vo výtvarnom umení sa preslávili napríklad Gustav Klimt, Egon Schiele, či Oskar Kokoschka. Svetovou osobnosťou z oblasti hudby je nepochybne salzburský rodák skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. Medzi významných rakúskych skladateľov patria tiež Franz Schubert, Joseph Haydn, či Johann Strauss.

Medzi najznámejšie osobnosti Rakúska patrí určite aj Sigmund Freud, ktorý sa preslávil predovšetkým svojou psychoanalýzou.

Rakúsko – praktické informácie v skratke

Úradný jazyk: nemecký jazyk
Medzinárodná telefonická predvoľba: 0043
Telefonická predvoľba pre Viedeň: 1
Prípona rakúskych webových stránok: .at
Časové pásmo: Stredoeurópske (SEČ)
Telefónne čísla v prípade ohrozenia: 112 ( záchranka: 144, polícia: 133; hasiči: 122)

Adresa Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Rakúsku:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky
Armbrustergasse 24
A-1190 , Wien
Österreich
web: www.mzv.sk/vieden

Adresa Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku:
Rakúske veľvyslanectvo
Ventúrska 10
811 01 Bratislava
web: www.rakusko.eu/sk/