Viedeň

Hlavné mesto Rakúska  – Viedeň, je skutočná európska metropola. Obrovskou výhodou pre Slovákov je jej dostupnosť. Vzdialená je od Bratislavy len 60 km, alebo jednu hodinu jazdy vlakom, čo je len o trochu viac, než je vzdialenosť z Bratislavy do Piešťan.

Viedeň – hlavné mesto Rakúska

Viedeň má každému návštevníkovi čo ponúknuť. Turistom mnoho historických a kultúrnych pamiatok, kultúrnych podujatí, ale aj gurmánskych zážitkov, uchádzačom o prácu mnoho pracovných možností a záujemcom o štúdium kvalitné školy a podmienky pre štúdium.

Počet obyvateľov žijúcich vo Viedni je viac ako 1,5 milióna. Plocha, na ktorej títo ľudia žijú je o málo väčšia ako 400 km štvorcových. Viedeň patrí medzi veľmi bezpečné mestá a príjemná je pre život aj svojou priaznivou klímou.

» Počasie vo Viedni – aktuálne počasie vo Viedni a predpoveď na nasledujúce dni

Historické pamiatky vo Viedni

Vďaka svojej histórii Viedeň nemá núdzu o zaujímavé historické a kultúrne pamiatky. Je ich tak veľa a niektoré sú také rozľahlé, že ich dôkladná prehliadka vám môže zabrať pokojne aj niekoľko dní.
Ak nemáte toľko času, alebo si chcete Viedeň užiť iným spôsobom, navštívte len to skutočne “naj”. Budovy, ktoré skutočne stoja za návštevu vás ohromia svojou veľkosťou, iné prekvapia svojou originalitou.

Galérie a múzeá vo Viedni

Vo Viedni nájdete desiatky rôzne zameraných múzeí. Od najväčšieho, klasicky zameraného umelecko-historického múzea (Kunsthistorisches Museum), cez napríklad múzeum kriminalistiky (Kriminalmuseum), až po také nechutnosti, ako je Patológicko-anatomické múzeum (Pathologisch-anatomisches Bundesmuseum).

Ak máte radi múzeá, ale nemáte čas na návštevu viacerých z nich, navštívte aspoň spomenuté Kunsthistorisches Museum, plus niektoré z múzeí, zameraných na oblasť, ktorá vás najviac zaujíma.

Pokiaľ ide o umenie, rozhodne stojí za návštevu Múzeum moderného umenia v “múzejnej štvrti” Museum quartier, alebo Belvedere s bohatými zbierkami umeleckých diel takých významných rakúskych výtvarných umelcov, ako bol napríklad Gustav Klimt, alebo Egon Schiele.

Doprava vo Viedni

Pre dopravu vo Viedni môžete použiť takmer všetky druhy mestskej hromadnej dopravy. Zvlášť dlhé vzdialenosti môžete prekonať najrýchlejšie metrom, alebo mestskou železnicou. Trochu pomalšie, ale rovnako pohodlné sú električky. Autobusom sa zasa dostanete aj do tých najodľahlejších kútov Viedne. Oveľa drahšiu alternatívu cestovania po Viedni ponúkajú taxíky.

Cestovanie po Viedni vlastným autom je síce pohodlné, ale problémom je, zvlášť pri cestovaní do centra Viedne, podobne ako v iných európskych veľkomestách, problematické, resp. drahé parkovanie.

Rovinatý terén a mnoho cyklistických trás umožňuje aj rýchle a bezpečné cestovanie po Viedni na bicykli.

Doprava do Viedne a z Viedne

Dopravne je Viedeň veľmi dobre prístupná zo všetkých smerov. Jednak po železnici, po ceste, letecky a vďaka tomu, že leží na Dunaji dokonca aj loďou.

» Loď Bratislava – Viedeň
» Vlak Bratislava – Viedeň

Zábava vo Viedni, Prater

Dalo by sa povedať, že Práter je vo Viedni centrom zábavy. Nachádza sa tu totiž zábavný park Wurstel Prater s množstvom atrakcií. Nad Pratrom sa týči známe obrovské ruské kolo, ktoré ponúka zaujímavý výhľad. Viedenský Práter však nie je len zábavný park. Je to aj park s množstvom zelene, ktorý okrem zábavy a športu ponúka aj možnosť relaxovať.
Vo Viedni sa nachádza aj najstaršia zoologická záhrada na svete. Jej návšteva bude zážitkom nie len pre deti, ale aj pre dospelých.
» ZOO Viedeň Schönbrunn

Práca vo Viedni

Rovnako ako všetky hlavné mestá aj Viedeň vytvára najväčší počet pracovných miest v krajine. Pracovné príležitosti je možné hľadať v rôznych oblastiach. Vo Viedni je možné nájsť ako prácu na plný úväzok, tak aj krátkodobé brigády. Uplatnenie si tu nájdu aj opatrovateľky.
» Možnosti získania práce vo Viedni

Kultúrne podujatia, festivaly, trhy (vianočné trhy)

Viedeň je možné navštíviť kedykoľvek a obdivovať krásu historických a kultúrnych pamiatok. V určitých ročných obdobiach však môžete zažiť vo Viedni úplne inú, jedinečnú atmosféru. Známe sú predovšetkým Vianočné trhy vo Viedni, ktoré začínajú v zime niekoľko týždňov pred Vianocami. V lete milovníkov hudby určite poteší napríklad Jazzfest, festival jazzovej hudby.

Viedeň – nakupovanie

O nižšej kvalite potravín, ovocia, či zeleniny v našich supermarketoch, v porovnaní s tými v západnej Európe už napísalo niekoľko novín a časopisov. Veľa Slovákov, ktorí to nemajú ďaleko preto chodí nakupovať do supermarketov za rakúske hranice. No nie len tento druh tovaru sa oplatí v Rakúsku nakupovať. Na svoje si prídu hlavne dámy a to pri nákupe oblečenia a doplnkov počas výpredajov, alebo v špecializovaných outletových obchodoch. Pokiaľ ide o drahé značky, niektoré z nich, ktorých obchody nájdete vo Viedni nemáte na Slovensku vôbec šancu kúpiť.

Mapa Viedne

Potrebujete nájsť vo Viedni nejakú ulicu, alebo si potrebujete naplánovať cestu? Využite mapy na internete, alebo si zadovážte turistickú mapu, alebo sprievodcu Viedne.
» Podrobná mapa Viedne